aké druhy sú vhodné a ako si vybrať

podľa čoho vyberať
  "Túto chcem, túto musím mať", často znejúca myšlienka v hlave začínajúceho pestovateľa. Ale práve aj končiaceho. Vyberať druhy do kolekcie podľa obrázkov z internetu či tlače nie je vhodný spôsob a často končí sklamaním a chybne vytvoreným úsudkom, že mäsožravé rastliny sú veľmi ťažko pestovateľné. Správnou stratégiou je uvedomiť si, aké podmienky som schopný rastlinám zabezpečiť, naštudovať čo najviac literatúry zo serióznych zdrojov a vyberať rastliny, ktoré sa do konkrétnych podmienok hodia, spočiatku skôr jednoduchšie pestovateľné druhy. Druhy ako Nepenthes rajah či N. villosa, Drosera regia, D. chrysolepis alebo Drosophyllum lusitanicum sú pre začínajúceho pestovateľa pritvrdým orieškom a ich kúpou odumierajú. Takisto kúpou európskych tučníc do bytových podmienok spravíte z trvalky letničku. Oproti tomu, mexické tučnice, najmä ich hybridy, môžu za oknom prosperovať dobre.
druhy vhodné pre začiatočníkov
  Pre začiatočníkov sú vhodnejšie druhy celoročne rastúce ako tie, čo prekonávajú zimné obdobie fázou dormancie (vegetačného pokoja). "Povinným základom" každej zbierky mäsožraviek sú druhy Drosera capensis, D. binata, D. aliciae, D. dielsiana, D. spatulata,... jednoducho pestovateľné svetlomilné druhy rosičiek 1. (D. binata z 2.) ekologickej skupiny. Mucholapka (Dionaea muscipula) je až na jednom z ďalších miest. Veľmi ľahko pestovateľné sú i pralesné tropické rosičky (Drosera adelae,...), terestrické (pozemné) bublinatky (Utricularia livida, U. bisquamata, U. flaccida, U. pubescens,...), mexické tučnice. V poradí náročnosti nasledujú druhy rodov Sarracenia, Nepenthes (nížinné druhy), Genlisea, trpaslíčie rosičky. Stredne náročné sú rody Cephalotus, Darlingtonia, Byblis. Pokiaľ chceme pestovať rastliny pod umelým osvetlením, netreba sa báť ani takých rodov ako Heliamphora. K náročným patria vysokohorské druhy rodu Nepenthes, európske tučnice, Drosophyllum, rosičky so zaťahujúcimi púčikmi (aj často vyhľadávaná rosička okrúhlolistá Drosera rotundifolia, druh vhodný jedine pre špecialistov!!), hľuznaté rosičky, či rosičky skupiny D. petiolaris, Aldrovanda vesiculosa,... Tieto druhy sú vhodné jedine pre skúsených pestovateľov.
druhy vhodné do špeciálnych podmienok
  • záhradné rašelinisko s jazierkom: Pinguicula grandiflora (najjednoduchšie pestovateľný druh európskych tučníc), Sarracenia purpurea, S. x Mitchelliana
  • akváriá (s vodou, bez rybičiek): Utricularia gibba
na záver odporúčania pre nákup
  • Že je dobré vyberať druhy podľa ich vhodnosti pre vaše podmienky, nakupovať ich od jednotlivcov a všetko potrebné pre pestovanie si pripraviť ešte pred nákupom, už viete.
  • Nakupujte počas vegetačného obdobia, vtedy je najvyššia pravdepodobnosť, že sa rastlinám zadarí. Optimálne v lete (okrem obdobia veľkých horúčav), niektoré druhy na jar.