ako a kde získať mäsožravky

kvalitné rastliny sú od pestovateľov
  Jediným spôsobom získavania mäsožravých rastlín, ktorý možno odporučiť, je ich získanie (nákup, výmena,...) od jednotlivých pestovateľov. Každý seriózny pestovateľ / predajca vám predá rastlinu vo vhodnej (na zmenu podmienok) rastovej fáze, v dobrom zdravotnom stave, garantuje kvalitu a vitalitu rastliny,... Pestovateľ vám odporučí vhodné druhy pre vaše podmienky i poradí pri začiatkoch kultivácie, občasne pridá i niečo navyše,... A (až na výnimky) vie, čo pestuje, takže si kúpite druh o ktorom budete vedieť, čo to presne je. Rastlina od pestovateľa je priamo vybratá zo skleníka (vhodných podmienok) a pod stresom je len nevyhnutne krátko (počas prepravy k vám). Bola pestovaná s citom.
pozor na reťazce
  Oproti tomu, nevhodným krokom je nákup rastliny v hypermarketoch či obchodných reťazcoch. Rastliny, pestované kvôli zisku, bývajú častokrát v zlom zdravotnom stave, nájdu sa i škodcovia, hniloby,... Veľmi často sú zle označené, tak neznalý začínajúci pestovatelia sú popletení skôr ako preniknú do sveta mäsožravých rastlín odbornejšie. Reťazce predávajú rastliny vtedy, keď sú skladom, často prekonávajú veľké klimatické zmeny (zo skleníkových podmienok riadených počítačom), prekonávajú stres počas prepravy a dlhého skladovania v nevhodných podmienkach v obchode. Príliš často bývajú v inej vegetačnej fáze ako prislúcha k aktuálnemu ročnému obdobiu. A tento faktor, spolu so stavom rastliny, sa najčastejšie podpisuje pod neúspech pri pestovaní takejto rastliny. Má to veľký demotivačný efekt na začínajúceho pestovateľa.


z prírody rozhodne nie
  Získavanie rastlín z voľnej prírody je extra nevhodným riešením. Okrem toho, že pre začiatočníka je zmena, ktorú by mali prekonať pri prenose do umelých podmienok, nepredstaviteľne náročnou prekážkou (aj keď sa to nikomu nemusí zdať), sú to i v prírode vzácne a ohrozené druhy a ich odber je eticky neospravedlniteľný.
  Odporúčame overenú slovenskú ponuku mäsožravých rastlín na rastliny.plantae.sk.